ZABAWY Z JAJKIEM

 


                                                     ZDALNE NAUCZANIE

 REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ   ( I 5, 8     III 2, 5 , 6     IV 1, 2 , 8, 11 12 , 15 , 18 )

Środa dziś , gorąco witamy was , pora zacząć, nadszedł czas.

Dzisiejszym tematem zajęć będą   ,,Zabawy z jajkiem’’



Zapraszam do zabawy ruchowej  ,, Od punktu do punktu’’. Wyznaczamy linię . Dziecko ustawia się przed nią , dostaje łyżkę z ugotowanym jajkiem. Zadaniem dziecka jest przejście z jajkiem po pokoju od krzesła do ściany i z powrotem tak, aby jajko nie upadło. Następnie dziecko przekazuje łyżkę z jajkiem bratu, siostrze lub mamie i zabawa toczy się dalej. Komu uda się to zadanie ?

Zabawa sprawdzająca postrzeganie i koordynację wzrokowo-ruchową ,, Kształty’’.  Zadaniem dziecka jest rysowanie patykiem na podłodze lub  kredką na papierze  kształty  np. : jajka , słońca , serca , tulipana, lizaka itp.

Zabawa ,, Hop do góry ‘’. Dziecko ustawia przed sobą jajko i przeskakuje przez nie obunóż do przodu i do tyłu, uważając, aby na nie nie nadepnąć.

Zabawa z toczeniem ,, Do celu ‘’. Mama wyznacza jeden punkt ( np. pudełko ,klocek ) . Dziecko przetacza jajko za pomocą łyżki tak, aby znalazło się w wyznaczonym miejscu. Nie może pomagać sobie drugą ręką.

Do zabawy ,, Pisankowy rytm ‘’ przygotujcie  jajka  wycięte z kolorowego papieru. Będziecie układać z nich rytm np. : jajko czerwone, niebieskie, żółte, czerwone … . Kontynuujcie podany rytm. Możecie wprowadzić kolejne kolory lub zmienić układ elementów. Możecie ułożyć  pisankowy  rytm wg  własnego pomysłu. Może być rytm złożony z większych i mniejszych jajeczek np. duże jajko, małe , małe , duże jajko  i co dalej ?  Powodzenia.


Zajęcia umuzykalniające    ,, Wieziemy tu kogucika''

 Wśród wielu  zwyczajów wielkanocnych ,takich jak   : robienie pisanek, palm wielkanocnych  , Śmigus-Dyngus itp. jeszcze do niedawna , na wsi, w Poniedziałek Wielkanocny  był zwyczaj chodzenia z kogutkiem wielkanocnym , zwanym inaczej kurkiem dyngusowym. Chłopcy wozili po wsi koguta ( kurka ) w dwukołowym wózku, odwiedzając wszystkie domy. Na początku wykorzystywano żywego ptaka , potem zastąpiono go ulepionym z gliny, upieczonym z ciasta lub wyciętym z deski. Tradycyjnie wózek dyngusowy malowano na czerwono i zdobiono suszonymi źdźbłami zbóż , traw i kwiatami. Samego koguta również ozdabiano wstążkami. Przypominać miał on o kogucie, który pianiem obwieścił zmartwychstanie Jezusa Chrystusa.  Na wejście śpiewano różne piosenki. Jedną z nich jest piosenka ,, Wieziemy tu kogucika''


                                                                                ,                                 
                                                                                                     

 
https://www.youtube.com/watch?v=F7t-VJGk2WI       Na tej stronie znajduje się piosenka .
                                                      
Życzę wesołej zabawy z piosenką i polecam film 



https://www.youtube.com/watch?v=8Oda_MCuqUc  Wielkanocne chodzenie z gaikiem




Możecie zrobić kogucika  . Na pewno wyjdą wam jeszcze piękniejsze i ciekawsze. Powodzenia.




Przypominamy , że jesteśmy do Pąństwa  dyspozycji pod przedszkolnym nr tel.530205881 i e- mailem : przedszkole 1 motylki @ wp. pl.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Ruszowa